Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

11.6.14
0
Pastiersku ulicu málokto pozná. A kto ju pozná, tak asi len ako zastávku na znamenie tesne za koľajami. Popri budove Matador - Obnova som svojho času chodil autobusom každý deň do školy a neskôr som na pribúdajúcich rozbitých oknách mohol sledovať úpadok celého areálu.

Nedávno som sa rozhodol urobiť si tam výlet, zmapovať stav a zistiť na magistráte, čo ďalej s týmto areálom plánujú urobiť.

Informácie z Magistrátu som dostal trochu zmätočné, v každom prípade treba začať uvažovať, čo s touto aktuálne obrovskou skládkou odpadu.

Magistrát mi na moju žiadosť odpovedal, že celý areál majú v správe oni a podľa ich vyjadrenia sa tam pravidelne podľa zákona dvakrát za rok deratizuje - aj keď si to veľmi medzi tými haldami odpadkov neviem predstaviť. Informáciu podpísal riaditeľ ich úradu, tak snáď si nevymýšľajú (aj keď neviem teda). Tiež mi dali na moju žiadosť informáciu, že naposledy v roku 2012 im prišla žiadosť o odkúpenie od Ladislava Ondrejkoviča, ktorý tam plánoval vybudovať špedičnú firmu vrátane kancelárií a skladov.

Na moju otázku, čo plánuje urobiť magistrát s celým týmto areálom mi iba sucho úradnícky odpovedali, že "s nehnuteľnosťami sa bude nakladať v súlade s územným plánom pre danú lokalitu a v súlade s platnými právnymi predpismi (strašná omáčka).


Takže ďalšie plány magistrátu a primátora s týmto areálom nie sú známe. Budovy by musel posúdiť statik, na jednej je zhorená strecha a sú v dosť zlom stave - základným problémom je však obrovské množstvo rôzneho odpadu. Celý areál je veľmi ošarpaný a vhodný asi iba na natáčanie hororu alebo postapokalyptického filmu. Čo je však veľká škoda.

Celú lokalitu by v prvom rade bolo potrebné vyčistiť a začať rozmýšľať, čo s ňou ďalej - budovy s narušenou statikou zbúrať a zo zvyšných urobiť napr. galériu graffity a streetartu, doplniť tam nejaký urban park pre skejterov, urobiť tam nejaké "industriálne" kultúrne podujatia. Časť betónu by sa dala odstrániť a urobiť tam parčík resp. nejaké miesto na oddych. Časom by sa z toho mohla stať zelená oáza kultúry a prírody medzi Račou a Rendezom. Je mi jasné, že to teraz vyzerá ako sci-fi, ale ak by sa tam vrátil život, tak by sa mohli diať zázraky. Myslím, že väčšina budova má dobré steny a teda je tam priestor na využitie napr. ako atypické koncertné haly.


A že nemožné veci sa dajú urobiť, ak sa chce, dokazuje napríklad projekt The High Line v New Yorku, ktorý zo starej nevyužívanej železnice urobil perfektný park. To bolo tiež na začiatku sci-fi. Stačí si pozrieť vývoj projektu za 15 rokov od vzniku nápadu. Jasné, že iba vyčistenie areálu by stálo tisíce eur za odvoz odpadu, ak by sa však objekt poskytol komunite zanietených ľudí a organizácii, tak by vedeli urobiť zázraky. Budem rád, ak napíšete v diskusii aj váš názor na vec. Vopred ďakujem :-) 


Michal Drotován


0 komentárov:

Zverejnenie komentára